سخن روز

امام خامنه ای(مدظله العالی) : ایران پیشرفته و شریف، نیازمند نسل جوانی شجاع،تحصیل‌کرده و انقلابی است.
آغاز به کار جشنواره اختراعات رویش در یزد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

در راستای شناسایی و حمایت از اختراع های برگزیده؛ افتتاح جشنواره منطقه ای اختراعات و ابتکارات رویش زرد کوه در یزد

با حضور مسئولان استانی و کشوری، آیین افتتاح جشنواره منطقه ای اختراعات رویش زردکوه صبح روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، شهردار، معاون استاندار، رئیس دانشگاه یزد، مدیر کل دفتر طرح و برنامه بنیاد ملی نخبگان، رئیس گروه تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کل کشور و روسای بنیادهای نخبگان استان یزد، قم و چهار محال و بختیاری و جمعی دیگر از مسوولان استان در محل دانشگاه یزد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر مصطفی شاه نظری رئیس بنیاد نخبگان استان یزد به معرفی جشنواره های اختراعات رویش پرداخت. وی گفت: سلسله جشنواره های منطقه ای رویش توسط بنیاد ملی نخبگان و با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار و نوآوری، انگیزه بخشیدن به جوانان و شناسایی اختراع های برگزیده، تسهیل در مسیر تجاری سازی آنها به منظور رسیدن به محصولی دانش بنیان و تکمیل چرخة نوآوری و تبدیل دارایی های فکری به ثروت برگزار می شود. در منطقه زردکوه استان های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قم و مرکزی حضور دارند

وی با اشاره به ویژگی های جشنواره گفت: از ویژگی های این جشنواره معیار های ارزیابی اختراعات است که در این جشنواره مد نظر قرار می گیرد. بر این اساس میزان تازگی و چرخه عمر فنّاوری بکار رفته در اختراع، میزان کاربردی بودن و قابلیت تجاری سازی برای ورود به بازار و ارزش افزوده ی حاصل از تجاری‌سازی اختراع از جمله مهمترین معیارهای ارزیابی اختراعات می باشد.

وی پایان نپذیرفتن جشنواره پس از اختتامیه نمایشگاه را از ویژگی های منحصر به فرد این جشنواره دانست و بر آغاز فرآیند توانمند سازی مخترعان برگزیده جهت تجاری سازی اختراع تأکید کرد.

رئیس بنیاد نخبگان استان یزد با ارائه گزارشی از عملکرد جشنواره گفت: در فراخوانی که از اوایل آبان داده شد ۱۷۲ اختراع به جشنواره ارسال شد که بر اساس ارزیابی اولیه کمیته داوری ۹۹ اختراع برای شرکت در مرحله حضوری جشنواره پذیرفته شد.

وی افزود: این اختراعات پس از ارزیابی حضوری در نمایشگاه ازسوی هیات داوران، در صورت برگزیده شدن اختراع سطح ۳ محسوب می شوند و در صورتی که به تجاری سازی و تولید نمونه صنعتی در قالب یک شرکت فناور برسد اختراع سطح ۲ و چنانچه به تولید انبوه برسد، اختراع سطح ۱ محسوب خواهد شد. وی با اشاره به تعداد اختراعات ثبت شده در سطح کشور طی یکسال و نیم گذشته، حدود ۴۰ درصد از این اختراعات را مربوط به پهنه زردکوه دانست.

دکتر شاه نظری با اشاره به هدف نهایی جشنواره مبنی بر تجاری سازی اختراعات بر کاربردی و منطبق بودن اختراعات با نیازهای جامعه تأکید کرد.

در ادامه این مراسم آیت الله محمدرضا ناصری یزدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در یزد بر ذهن فعال و کنجکاو به عنوان مفهومی قرآنی برای تولید علم تأکید کرد. وی گفت: خداوند در قرآن می فرمایند :" فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ" که در این آیه بر یستمعون و یتبعون تأکید شده است. یستمعون به معنای شنیدن سطحی و ظاهری نیست بلکه مراد از آن نوعی شنیدن است که همراه با آن ذهن انسان درگیر مسئله شود و با کنجکاوی به درک درستی از آن برسد. پس از واژه یستمعون مفهوم یتبعون آورده شده که بر اهمیت اننخاب نیکی و درستی پس از حصول شناخت تأکید شده است. امام جمعه یزد با اشاره به اهمیت جایگاه علم و شناخت در اسلام گفت: آن نوع شناخت و سمعی که مدنظر اسلام و قرآن است همین شناخت در قالب مفهوم یستمعون است یعنی شناختی که با درک و بینش توأم باشد. امام علی علیه السلام هدف بعثت انبیاء را زنده کردن میثاق و عهدی که بین انسان و خداوند بسته شده می داند و از واژه دَفائنَ العُقولِ نام می برد. وی تصریح کرد: دفائن اشاره به طلا و جواهراتی دارد که در زیر خاک مدفون شده است. در ذهن انشان نیز مقدمات شناخت و علم وجود دارد و این انسان است که باید این دفائن را فعال کند. وی با اشاره به حدیث اما موسی کاظم علیه السلام بر دو کلید واژه تفکر و تعقل در این آیه تأکید کرد و این دو را عامل تغییر سبک زندگی روزمرگی و غربی دوران پیش انقلاب به سبک اسلامی دانست. آیت الله ناصری همچنین سه عامل همت کوتاه، عدم حیله گری (به معنای پیدا کردن راهکار در شرایط دشوار) و رای و اندیشه سست را از موانع رشد علمی و اخلاقی انسان عنوان کرد.

دکتر محمد صالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد در این مراسم در سخنان کوتاهی فرآیند تبدیل ایده به اختراع را یک اصل اساسی برای تولید علم و توسعه دانست. وی گفت: هدف نهایی از برگزاری این جشنواره ها تبدیل ایده ها به اختراع است. نسبت ایده به اختراع هزار در یک است. به عبارت دیگر از هر هزار ایده یکی به اختراع تبدیل می شود. مدلهای مختلفی نیز برای ارزیابی این اختراعات وجود دارد. از جمله شاخص های مورد نظر در ارزیابی اختراعات علاوه بر بداعت و نوآوری می توان به ساده سازی، کاهش مصرف انرژی و کاهش وزن محصولات اشاره کرد. رئیس دانشگاه یزد این جشنواره ها فرصتی مناسب رای ارتقاء وضعیت علمی و نیز گامی در جهت کاربردی کردن علم دانست.

در پایان این مراسم مسوولین و میهمانان از نمایشگاه و غرفه های مخترعین این جشنواره در سالن فجر دانشگاه یزد بازدید کردند.