سخن روز

امام خامنه ای(مدظله العالی) : ایران پیشرفته و شریف، نیازمند نسل جوانی شجاع،تحصیل‌کرده و انقلابی است.
استان یزد میزبان جشنواره منطقه ای اختراعات رویش زردکوه مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

 

امسال استان یزد میزبان برگزاری جشنواره منطقه ای اختراعات و ابتکارات رویش شده و مخترعین از همه استانهای کشور بویژه استانهای یزد، اصفهان، چهار محال و بختیاری، مرکزی و قم می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

«مصطفی شاه نظری» رییس بنیاد نخبگان استان یزد، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به فراخوان جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش کشور عنوان کرد: بنابر پهنه بندی صورت گرفته در بنیاد ملی نخبگان، استان های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و قم یک پهنه را تشکیل داده و هر سال یکی از این استانها جشنواره رویش را به منظور شناسایی و پشتیبانی از اختراعات برگزیده در پهنه برگزار می کنند.

رییس بنیاد نخبگان استان یزد در مورد شرایط اعضای شرکت کننده گفت: اختراع هایی که بیش از سه سال از تاریخ ثبت آنها در اداره ثبت اسناد و املاک کشور نگذشته باشد می توانند در این جشنواره شرکت کنند که پس از ارزیابی اولیه به صورت حضوری نمونه اولیه محصول خود را ارائه خواهند داد.

وی در مورد معیارهای ارزشیابی اختراعات تصریح کرد: علاوه بر مبانی علمی و فناورانه اختراع، میزان تازگی و طول عمر فناوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری سازی و ارزش افزوده اقتصادی از مهمترین شاخص های ارزیابی اختراع است.

شاه نظری درمورد تسهیلات مربوط به اختراعات برگزیده افزود: اختراعاتی که در این جشنواره برگزیده شوند بعنوان اختراع سطح سه محسوب گردیده و جایزه نقدی تا سقف 1.5 میلیون تومان به آنها تعلق می گیرد. همچنین تسهیلات مالی تا سقف صد میلیون ریال به منظور تأسیس شرکت در زمینه اختراع، کسب مجوز و استانداردها، و نیز تدوین نسخه تجاری سازی جهت تکمیل  اختراع در اختیار آنان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: کسانی که اختراعشان برگزیده می شود می توانند از امتیاز آن جهت بهره مندی از سایر تسهیلات بنیاد از جمله جوایز تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر، دانش آموختگان برتر دانشگاهی و نیز نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند.

رییس بنیاد نخبگان استان یزد در مورد اختراعات سطح دو اظهار کرد: مخترعینی که بتوانند شرکتی در راستای تولید صنعتی اختراع خود راه اندازی کرده و مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کنند بعنوان مخترع سطح 2 شناخته شده و از جایزه نقدی تا سقف سه میلیون تومان بهره مند می شوند همچنین می توانند تسهیلات مالی تا مبلغ 100 میلیون تومان نیز دریافت کنند. وی ادامه داد: البته این برگزیدگان از امتیاز سایر تسهیلات بنیاد نخبگان نیز می توانند استفاده کنند.

شاه نظری با اشاره به اختراع های سطح یک افزود: مخترعانی که موفق به تأسیس شرکت دانش بنیان بر مبنای اختراع سطح 2 شده و محصول خود را علاوه بر امتیاز سایر تسهیلات بنیاد نخبگان نیز تجاری سازی و تولید کنند از جایزه نقدی تا سقف 5 میلیون تومان      بهره مند می شوند و می توانند از تسهیلات 500 میلیون تومانی استفاده کنند.

گفتنی است که امسال استان یزد میزبان برگزاری این جشنواره بوده و مخترعانی که واجد شرایط شرکت در این جشنواره هستند تا چهارم آذر ماه فرصت دارند تا با مراجعه به آدرس اینترنتی yazd.bmn.irبرای ثبت نام اقدام کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن38262090 تماس بگیرند.

لازم به ذکر است که این جشنواره در 22 و23 آذر ماه در دانشگاه یزد برگزار می شود.