سخن روز

امام خامنه ای(مدظله العالی) : ایران پیشرفته و شریف، نیازمند نسل جوانی شجاع،تحصیل‌کرده و انقلابی است.
نشست مستعدان برتر یزدی با آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در یزد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست صمیمانه مستعدان برتر یزدی با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و میرمحمدی استاندار یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان یزد در ابتدای این نشست دکتر مصطفی شاه نظری، رییس بنیاد نخبگان استان یزد، به تشریح اقدامات و برنامه های بنیاد یزد پرداخت و در ادامه چندتن از مستعدان برتر یزدی به ارائه نظرات و مسائل پیش روی جامعه نخبگی پرداختند  . 
در این نشست آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: در صورتی که بخواهیم اخلاق فرزانگی و نخبگی را بررسی و ترویج کنیم، باید ابتدا به آسیب‌های تهدید کننده این دو بپردازیم.
وی خودبرتر بینی را مهمترین آفت فرزانگی و نخبگی دانست و خاطرنشان کرد: این که انسان به شکل غیر واقعی ارزیابی ناتمامی از خود داشته باشد، آسیبی است که انسان‌ها را تهدید می‌کند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: خودبرتر بینی سرآغاز این می‌شود که انسان دیگران را نسبت به خود کوچک‌تر ببیند و به تحقیر آنها بپردازد، و در ابعاد وسیع‌تر به تکبر منتهی می‌شود و در بعد سیاسی و اجتماعی هم به روحیه استکباری تبدیل می‌شود.
اعرافی با بیان اینکه امروز ما در ابعاد بین‌المللی شاهد این روحیه استکباری هستیم، گفت: روز قدس هم روزی برای مبارزه با این فرهنگ استکباری است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: این تهدید و زنجیره غیر اخلاقی همه انسان‌ها را تهدید می‌کند ولی نخبگان و فرزانگان بیش از سایر اقشار مردم در خطر و تهدید روحیه خودبرتر‌بینی قرار می‌گیرند به همین دلیل نخبگان علاوه بر اینکه همواره باید از توانایی های خود بهره گیری کرده و به دنبال تقویت آن باشند، باید مدام در نظر داشته باشند که با یک زنجیره غیر اخلاقی و تهدید کننده روبرو هستند.
امام جمعه میبد ارزش اخلاقی بودن در انسان نخبه را نسبت به دیگران متفاوت دانست و ادامه داد: کسی که از یک ویژگی نخبگی برخوردار است، در صورتی که از اخلاق هم بهره‌مند باشد باارزش به حساب می‌آید.
وی غافل بودن نخبه از خداوند را یکی دیگر از آسیب‌ها دانست و ادامه داد: ما هیچ چیزی را بدون جامعه نداریم و شرایط جامعه است که سبب نخبه شدن افراد می شوند، این جامعه هم به طور کامل به لطف خداوند ایجاد شده و هر آنچه در جهان هستی هست، از قدرت پروردگار است.
رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه تصریح کرد: موضوع دیگری که پس از خودبرتر بینی و ناسپاسی از خداوند به عنوان آسیب نخبگی و فرزانگی وجود دارد این است که انسان نخبه خودش را از کار بی‌نیاز بداند.
اعرافی با تاکید بر اینکه نخبگان باید پیشتاز آموزش عالی در کشور باشند، تصریح کرد: بحث قوت‌ها و ضعف‌های آموزش عالی ما موضوعی است که حتما باید نخبگان به آن ورود پیدا کنند و به بررسی آن بپردازند.
وی افزود: جوانان ما و نسل جوان دانشگاهی ما بهترین افرادی هستند که می‌توانند قوت‌ها و ضعف‌های نظام آموزشی را بررسی کرده و برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف تلاش کنند.
وی یکی از نقاط ضعف نظام آموزشی را فاصله‌ای دانست که در بخش‌های دیگر با صنعت داریم و افزود: مشکلات آموزش‌های کاربردی و مهارتی ما یکی دیگر از نقاط ضعف موجود در این نظام است و با وجود تشکیل دانشگاه علمی کاربردی گرایش به ارائه دروس نظری و گرفتن رشته‌های مختلف است.

رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه با بیان اینکه استان یزد یکی از استان‌های نخبه پرور کشور است، خاطرنشان کرد: از گذشتگان دور استان یزد فرزانگان علمی و دینی داشته که در زمینه پیشرفت کشور و دین در جامعه نقش مهمی ایفا کرده‌اند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور به ضرورت حمایت از نخبگان در تحصیلات تکمیلی تاکید و خاطرنشان کرد: از جمله آسیب‌های جدی که در نظام دانشگاهی داریم، بین‌المللی نبودن آن است که می توانیم و این ظرفیت را داریم که بین‌المللی‌تر از وضعیت موجود باشیم.
اعرافی به فعالیت جامعه المصطفی(ص) العالمیه اشاره کرد و گفت: ما یک تجربه بسیار گرانقیمت در زمینه آموزش زبان فارسی داریم و جامعه المصطفی(ص) بیش از 100 هزار نفر را از بالغ بر 130 کشور جهان در طول چهار تا شش ماه با زبان فارسی آشنا کرده است و آمادگی ارائه تجربه این کار را به صورت کامل داریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به توسعه تحصیلات در مقطع دکتری اشاره کرد و گفت: لازم است که محدودیتی لحاظ شود که دکتری به صورت بدون برنامه توسعه پیدا نکند و ارزش‌های آن حفظ شود.

میرمحمدی استاندار یزد نیز در این نشست ضمن تشکر از بنیاد نخبگان استان یزد برای اقدامات مناسبی که در استان انجام شده است از مستعدان برتر یزدی خواست تا قدر این موهبت الهی را بدانند و  برای خدمت بیشتر به مردم استان، تلاش کنند.